Piotr Śmierzewski
Piotr Śmierzewski- kurator 14. edycji Westivalu, twórca pracowni projektowej ANALOG, więcej na www.smierzewski.com
Kwartalnik RZUT
Kwartalnik RZUT – grupa projektowa, która nie tworzy budynków. Pracuje słowami, generując narracje i dyskursy za pomocą wydawanego od 2013 roku kwartalnika. Absolwenci nie tylko architektury, ale też socjologii, historii sztuki i kulturoznawstwa. Za dnia ukrywają się w pracowniach architektonicznych, redakcjach, fundacjach i w warszawskim pawilonie architektury ZODIAK. Konfrontując różnorodne dyscypliny, style, doświadczenia i opinie, starają się poszukiwać nowych ścieżek rozwoju krytyki architektonicznej w Polsce.
PISMO
Każdy z numerów Kwartalnika RZUT poświęcony jest innemu zagadnieniu związanemu z szeroko pojętą teorią architektury i urbanistyki. Większość tekstów wybierana jest w otwartej formule Call For Papers, umożliwiającej współtworzenie pisma wszystkim zainteresowanym.
PLATFORMA
Od 2020 roku RZUT stał się także platformą internetową, która ułatwia dostęp do bogatego archiwum publikowanych w Kwartalniku tekstów, wzbogacając je o zupełnie nowe, dynamicznie reagujące na rzeczywistość treści.
ZESPÓŁ
Zajmuje się pisaniem, opowiadaniem i krytyką. Tekst, rysunek i budynek to dla nich równorzędne elementy świata, w którym nie ma podziału na teorię i praktykę. Jako zespół organizuje dyskusje (m.in. Wieczny Kryzys – cykl spotkań w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK), uczestniczy w roli tutorów na warsztatach studenckich (OSSA Warszawa) i tworzy projekty badawcze w ramach wystaw związanych z architekturą (współpraca przy wystawie w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2021 r.).
PROLOG
PROLOG – od 2017 roku zajmuje się architekturą poprzez projektowanie, badania, pisanie, wystawy i warsztaty. W ramach zespołu kuratorskiego PROLOG +1 pracownia przygotowała projekt „Trouble in Paradise” poruszający problematykę obszarów wiejskich w postsocjalistycznej europie wykorzystując do tego studium przypadku Polski. Projekt został zaprezentowany w formie wystawy w Pawilonie Polskim na 17 Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia w 2021 roku. W ostatnim czasie PROLOG zdobył drugie nagrody w konkursach na: TBS w Katowicach, przedszkole w Twardogórze, przebudowę centrum w Myszkowie, zagospodarowanie Międzyodrza w Szczecinie, Centrum Muzyki w Żelazowej Woli. PROLOG tworzą Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan i Bartłomiej Poteralski, zespół jest rozproszony po Europie, a bazę posiada we Wrocławiu.
PROLOG jest współtwórcą głównej wystawy 14. Westivalu – „Młoda Polska”.
A-A Colective
A-A Collective – międzynarodowa pracownia interdyscyplinarna, której główną praktyką jest architektura, a jej członkowie operują z czterech europejskich miast – Bazylei, Kopenhagi, Mediolanu i Warszawy. Kolektyw powstał w Szwajcarii w 2017 roku założony przez Zygmunta Borawskiego, Martina Larsena, Furio Montoliego i Srdjana Zlokape.
Autorzy zwycięskich prac w konkursach na Plac Centralny w Warszawie (2018), Szkoły Podstawowej w Glarisegg w Szwajcarii oraz Łuku Triumfalnego w Kolding w Danii (2020).
A-A Collective jest współtwórcą głównej wystawy 14. Westivalu – „Młoda Polska”.
JEJU.studio
JEJU.studio – pracownia architektoniczna prowadzona przez Iwo Borkowicza. Znana z szerokiego spektrum projektów, od obiektów rzeźbiarskich przez wnętrza, budynki po masterplany. Iwo Borkowicz równolegle jest współautorem szeroko publikowanych rzeźb publicznych „Totemy” w Poznaniu, instalacji „Niech żyje palma” w Aguedzie w Portugalii oraz autorem złotej stacji meteorologicznej „Snow Guarantee” w Bad Gastein w Austrii. Laureatem Young Talent Architecture Award 2016 przyznawanej przez Fundació Mies van der Rohe oraz EAAE Prize ufundowanej przez European Architectural Medals Committee. W 2017 roku Iwo został wybrany jako jeden z „20 młodych projektantów, którzy kształtują przyszłość projektowania” przez Design Indaba, World Design Events i Dutch Design Week.
JEJU.studio jest współtwórcą głównej wystawy 14. Westivalu – „Młoda Polska”.
Miastopracownia
Dominika Wilczyńska + Barbara Nawrocka – architektki, prowadzą wspólnie biuro Miastopracownia. Projektują przestrzenie spotkań, najchętniej domy kultury i centra lokalne. W swojej pracy skupiają się na społecznym wymiarze projektowania. Wielokrotnie brały udział w działaniach partycypacyjnych. W procesy projektowe włączają ekspertów nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzone m.in. główną nagrodą Biennale Designu w Lublanie BIO50 projekt Nanotourism, (Lublana, Słowenia 2014), główną nagrodą jury i publiczności w konkursie Futuwawa Patrz na plac (Warszawa, 2016) i III nagrodą w konkursie na zagospodarowanie przestrzeni pod estakadami w Krakowie (2018). Wyróżnione w konkursie na Muzeum Kapitalizmu (Oakland, California, 2015), na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części Centrum Mysłowic (2021) czy Stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki Wizualne: Architektura (2017). Współpracowały m.in. z Fundacją Instytut Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i wieloma lokalnymi domami kultury. Publikowały na łamach takich magazynów jak Architektura Murator, Architektura & Biznes, NN6T, Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni i Dérive. Od 2021 roku współtworzą Bal architektek, inicjatywę poruszającą temat kobiet w architekturze i planowaniu, za co otrzymały nagrodę w plebiscycie magazynu Noizz pn. Zmiany Roku.
Trzupki
Trzupki – duet artystyczny, który w swojej pracy zajmuje się zagadnieniami relacji natury i architektury, problematyką typologii, i swoiście rozumianą dekoracją w architekturze.
K3xMore
Pracownia architektury K3xMore została stworzona przez Kingę Bączyk i Magdę Orzeł-Rurańską w Katowicach. Obie projektantki są absolwentkami Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Studiowały również na zagranicznych uczelniach – Universidade de Lisboa w Portulagii czy VIA University College Horsens w Danii.
Kinga swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w Austrii (DMAA Delugan Meissl Associated Architects/ Wiedeń) jak i w Polsce (Beton House/ Katowice, Medusa Group/ Bytom, KWK Promes Robert Konieczny/Katowice i Małeccy Biuro Projektowe/Katowice.
Magda natomiast pracowała biurach architektonicznych w Holandii (FABRICations/Amsterdam i 2by4 Architects w Rotterdamie) jak również w Polsce (OVO Grąbczewscy Architekci/Katowice, KWK Promes Robert Konieczny/Katowice i FrantaGroup Architects/Katowice). Obie współtworzyły projekty zarówno w skali wnętrz prywatnych i komercyjnych, jak i w większej skali architektury – osiedli wielorodzinnych czy budynków użyteczności publicznej.
W 2019 roku architektki zdecydowały się podążyć własnymi ścieżkami, zakładając swoje działalności projektowe. Siły połączyły w 2020 roku, tworząc wspólną pracownię. W swojej działalności, jak zawsze powtarzają, mimo tego, że są młodą pracownią, nie boją się wyzwań, więc ich dotychczasowe portfolio składa się zarówno z małej skali projektów wnętrzarskich jak i skali większej – osiedli mieszkaniowych, budynków usługowych czy użyteczności publicznej.
Działają w całej Polsce, ale ich głównym polem projektowym jest Górny Śląsk. Obie są mocno związane z tym regionem i w swojej pracy na codzień często zderzają się z charakterem Śląska- poprzemysłowymi obiektami, które wymagają rewitalizacji czy trudnymi warunkami na terenach pogórniczych.
Ich ostatnim, dużym sukcesem było zajęcie I miejsca w konkursie architektonicznym na zrównoważone osiedle wielorodzinne w Katowicach w dzielnicy Giszowiec, którego Inwestorem jest Katowickie TBS. Projekt jest obecnie w realizacji, a dla architektek jest to ogromne wyzwanie i odpowiedzialność, zwłaszcza że osiedle ma być lokalizowane w ich rodzinnym mieście.
K3xMore jest współtwórcą głównej wystawy Westivalu – „Młoda Polska”.
Aleksander Wadas Studio
Aleksander Wadas Studio – pracownia prowadzona przez Aleksandra Wadasa. Architekt i projektant w 2013 r. skończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Po studiach zdobywał doświadczenie w biurach architektonicznych w Danii oraz w Polsce. W 2018 r. założył pracownię Aleksander Wadas Studio poświęconą projektowaniu budynków, przestrzeni publicznych i innych obiektów.
UGO
UGO – pracownia prowadzona przez Hugona Kowalskiego (1987), projektanta, związanego z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu (2010).
UGO jest współtwórcą głównej wystawy 14. Westivalu – „Młoda Polska”.
P2PA
P2PA – pracownia założona została w 2020 roku przez Jakuba Podgórskiego i Macieja Popławskiego we Wrocławiu. W swojej działalności skupia się na obiektach użyteczności publicznej biorąc udział i odnosząc sukcesy w realizacyjnych konkursach architektonicznych. Nagrodzona 1 miejscami i realizująca projekty na Basen w Piasecznie oraz Budynek Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Wyróżniona drugimi miejscami w konkursie na Rozbudowę Teatru Zagłębia w Sosnowcu oraz Muzeum Książąt Lubomirskich. Otrzymała 3 miejsce w konkursie na siedzibę Camerimage w Toruniu, w którym znalazła się na podium z takimi pracowniami jak Baumschlager Eberle oraz Ingarden & Ewý i Kengo Kuma and Associates.
Pracownia Architektury Krajobrazu
Pracownia Architektury Krajobrazu została założona w Warszawie w 2015 r. przez Martę Tomasiak. Architekci projektują autentyczne i dostępne przestrzenie. Zmienne w czasie i osadzone w kontekście. Poszukują między dyscyplinami i wśród rzemieślniczej wiedzy. Współprojektują w sąsiedztwach, angażują lokalne społeczności. Ciekawią ich niedoskonałości i pierwotność przestrzeni. Dopowiadają, a nie przeprojektowują. W poszukiwaniach twórczych rozwijają zagadnienia związane z czasem, procesem, zmianą, nową ekologią i oddolnymi inicjatywami. Kochają trzecie krajobrazy. Projektują przestrzenie publiczne i półpubliczne, tereny rekreacyjne, otoczenia budynków, ogrody, tymczasowe instalacje.
Anna Cymer
Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki „Architektura w Polsce 1945 – 1989”.
Wojciech Bal
Michał Dębowski
Michał Dębowski
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz krakowskiej Akademii Dziedzictwa, stypendysta na Università degli Studi di Udine we Włoszech. Odkrywca nieznanego obrazu Petra Jana Brandla w kościele parafialnym w Żabowie, koło Pyrzyc. Całe życie zawodowe związany z badaniem, ochroną i popularyzacją zabytków. W latach 2010-2018 kierował Wydziałem Zabytków Nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie, od 2018 roku Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie. Miłośnik muzyki dawnej i współorganizator wydarzeń artystycznych realizowanych przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej oraz Fundację Zamek Roztoka.
Romuald Loegler
Romuald Loegler – prowadzi aktualnie działalność projektową w biurze architektonicznym Atelier Loegler Architekci mając za sobą dziesiątki projektów i wiele realizacji we wszystkich dziedzinach architektonicznej działalności. Atelier wykonuje studia programowe, projekty koncepcyjne, a także, współpracując ze specjalistami innych branż, opracowuje całościowe projekty techniczne. Atelier działa zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych (Niemcy, Finlandia, kraje arabskie) współpracując z wieloma biurami architektonicznymi. Prace Atelier były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, także poza jej granicami (Berlin, Paryż, Mediolan, Helsinki, Sofia, Amsterdam, Wenecja, Monachium). Atelier Loegler należy do firm, których projekty są najczęściej publikowane w polskich i zagranicznych profesjonalnych wydawnictwach.
Jakub Podgórski
Jakub Podgórski – architekt, urodzony w 1989 roku w Stargardzie, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doświadczenie zdobywał w takich biurach jak Pracownia Architektury Głowacki oraz JSK Architekci. Współautor wielu koncepcji nagradzanych w konkursach SARP. W 2020 roku wraz z Maciejem Popławskim założył i obecnie współtworzy pracownię P2PA, która aktywnie bierze udział w konkursach architektonicznych i skupia swoje działanie wokół architektury użyteczności publicznej.
Marta Tomasiak
Marta Tomasiak – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (2012) i Uniwersytetu Kopenhaskiego na kierunku Landscape Architecture and Urban Design (2015). Praktykowała w Polsce, Belgii, Francji, Danii, Szwajcarii, Australii i Nowej Zelandii. Od 2015 r. prowadzi Pracownię Architektury Krajobrazu.
Wojciech Mazan
Wojciech Mazan jest architektem, ukończył z wyróżnieniem studia w ramach programu MPhil in Architecture and Urban Design: Projective Cities na Architectural Association School of Architecture w Londynie, gdzie w swojej pracy analizował rozproszenie i fragmentaryzację linearnych osad na przykładzie Śląska Opolskiego. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i studiował na Rotterdamse Academie van Bouwkunst. Pracuje jako badacz na Royal College of Art w Londynie i jest członkiem redakcji kwartalnika „RZUT”. Od 2017 roku współtworzy PROLOG, w ramach którego zajmuje się konkursami, przetargami, wystawami i badaniam.
Piotr Lewicki
Piotr Lewicki, współwłaściciel pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak.
Firma założona w roku 1995 przez Kazimierza Łataka (ur. 1962) i Piotra Lewickiego (ur. 1966) jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień, m.in. zwycięzcą krakowskich konkursów na zagospodarowanie placu Bohaterów Getta, na projekt hali 100-lecia Cracovii z Centrum Sportu Niepełnosprawnych czy kładkę pieszo-rowerową Kazimierz-Ludwinów. Autorzy m.in. budynku mieszkalnego wielorodzinnego Corte Verona we Wrocławiu, tunelu aerodynamicznego Flyspot w Morach pod Warszawą, przebudowy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, laureaci najistotniejszych nagród architektonicznych w Polsce, w tym Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 oraz tej najważniejszej – Nagrody Honorowej SARP w 2018.
Zaprojektowana przez architektów hala 100-lecia KS Cracovia z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie została uhonorowana Grand Prix Konkursu Nagroda Roku SARP 2019, Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki” za rok 2018, wyróżnieniem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego w Kolonii i wieloma innymi laurami. Budynek mieszkalny „Corte Verona” we Wrocławiu zdobył m.in. tytuł Grand Prix w konkursie „Piękny Wrocław” (2011), natomiast projekt przebudowy Placu Bohaterów Getta w Krakowie otrzymał Gold Award w konkursie Urban Quality Award 2011 organizowanym przez Eurohypo AG (Frankfurt am Main) oraz wyróżnienie European Prize for Urban Public Space w Barcelonie (2006).
Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak pracują razem nieprzerwanie od 1988 roku.
Roman Rutkowski
Architekt i Wykładowca
Milena Trzcińska
Milena Trzcińska – absolwentka Wydziału Architektury PW i Instytutu Kultury Polskiej UW, obecnie doktorantka Wydziału Architektury PW. Zajmuje się projektowaniem, badaniem i pisaniem o architekturze i mieście. Współzałożycielka i redaktorka Kwartalnika Architektonicznego RZUT. Interesuje się budynkami już zamieszkanymi, badając potrzebę i możliwości ingerencji architektonicznych w istniejące osiedla.
Barbara Nawrocka
Barbara Nawrocka – połowa duetu Miastopracownia. Architektki Nawrocka + Wilczyńska projektują przestrzenie spotkań, najchętniej domy kultury i centra lokalne. W swojej pracy skupiają się na społecznym wymiarze projektowania. Wielokrotnie brały udział w działaniach partycypacyjnych. W procesy projektowe włączają ekspertów nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzone m.in. główną nagrodą Biennale Designu w Lublanie BIO50 projekt Nanotourism, (Lublana, Słowenia 2014), główną nagrodą jury i publiczności w konkursie Futuwawa Patrz na plac (Warszawa, 2016) i III nagrodą w konkursie na zagospodarowanie przestrzeni pod estakadami w Krakowie (2018). Wyróżnione w konkursie na Muzeum Kapitalizmu (Oakland, California, 2015), na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części Centrum Mysłowic (2021) czy Stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki Wizualne: Architektura (2017). Współpracowały m.in. z Fundacją Instytut Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i wieloma lokalnymi domami kultury. Publikowały na łamach takich magazynów jak Architektura Murator, Architektura & Biznes, NN6T, Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni i Dérive. Od 2021 roku współtworzą Bal architektek, inicjatywę poruszającą temat kobiet w architekturze i planowaniu, za co otrzymały nagrodę w plebiscycie magazynu Noizz pn. Zmiany Roku.
Karolina Czeczek
Karolina Częczek (mgr inż. arch.) jest architektką i partnerem w biurze Only If Architecture z siedzibą w Nowym Jorku i w Polsce. Karolina jest także wykładowcą na Wydziale Architektury na Yale University. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała jako architektka w Office for Metropolitan Architecture (OMA) w Rotterdamie oraz Hong Kongu. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Yale School of Architecture.
Zainteresowania Karoliny łączą w sobie skalę architektoniczną i urbanistyczną. Projekty Only If obejmują szereg zróżnicowanych typologii i skal – od wnętrz, poprzez obiekty mieszkaniowe i użyteczności publicznej, planowanie przestrzenne, a także badania naukowe tkanki miejskiej i związane z nimi wystawy i publikacje. W 2020 roku magazyn Domus uznał Only If za jedno z najciekawszych, młodych biur architektonicznych na świecie.
Jakub Certowicz
Jakub Certowicz – Fotograf architektury. Urodził się i uczył w Warszawie, mieszka w Karkonoszach. Specjalizuje się w fotografii architektury. Studiował polonistykę i matematykę. Autor cyklów fotograficznych, które prezentowane były podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych: Pustosz 2008, Zami
Autor fotografii do szczecińskiej części ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.
Przemek Głowa
Przemek Głowa – przewodnik, bloger, publicysta, społecznik, miłośnika pieszych wędrówek, ciekawych historii oraz edukator i felietonista. Współpracuje z organizacjami samorządu terytorialnego i instytucjami kultury, takimi jak: Zamek Książąt Pomorskich czy Muzeum Narodowe ale także z galeriami i klubami zajmującymi się propagowaniem sztuki i promocją miasta (Piwnica Kany, Galeria Odra Zoo), prowadząc wykłady z etnografii, oraz historii sztuki. Prowadzi swojego autorskiego bloga: www.przemekglowa.blogspot.com, na którym porusza tematykę miejską, recenzując różnorakie publikacje, poruszając ważkie problemy społeczne oraz zaciekawiając historiami związanymi z naszym miastem. Współtwórca szczecińskich tras turystycznych oraz współautor wydawnictwa „Zrób to w Szczecinie”.
Przemek poprowadzi dwie wycieczki w czasie 14. Westivalu. Obejrzymy wraz z nim obiekty będące szczecińską częścią ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.